Referat - Vårmøte 2026 Vellet og kommunen

Publisert av Frank Roland den 14.06.26.

1. Vannkunsten ved Hundsund ungdomsskole (gammel sak)

Bakgrunn:

Det er etablert et helhetlig sett av vannkunstinstallasjoner på Fornebu. De finnes ved Hundsund ungdomsskole, Kast-monumentet, ved Fornebu S, mellom Flytårnet og Festplassen og ved Festplassen.

Det eneste som ikke er i drift, er det flotte anlegget på Hundsund som driftes av Bærum kommune. Mange som benytter Hundsund og beboere opplever dette som trist, når vi som beboere allerede betaler for driften av store fellesområder, inkludert Nansenparken.

Spørsmål til kommunen:

• Kan kommunen revurdere tidligere kostnadskutt og reetablere drift av vannkunsten?

Svar fra kommunen:

Anlegget har hatt langvarige driftsutfordringer, og tidligere tiltak har ikke gitt varig effekt. Vi vil vurdere nye tiltak.

2. Benker langs Forneburingen og ved busstopp

Bakgrunn:

hatt langvarige driftsutfordringer, og tidligere tiltak har ikke gitt varig effekt. Vi vil vurdere nye tiltak.

Behov for flere benker er meldt inn både til kommunen og Ruter, spesielt med tanke på tilgjengelighet, mobilitet, bærekraft og et aldersvennlig lokalmiljø. Ruter har sendt vår henvendelse til kommunen.

Spørsmål til kommunen:

• Hva er kommunens plan for etablering av benker langs Forneburingen og ved busstopp?

• Finnes det en tidsplan for utplassering?

Svar fra kommunen:

Kommunen har forståelse for behovet for flere benker, særlig med tanke på tilgjengelighet og et aldersvennlig nærmiljø. Per i dag har vi imidlertid ikke planer om å etablere benker ved holdeplasser uten leskur langs Forneburingen. Dette er i tråd med gjeldende praksis. Innspillet er registrert og vil tas med i det videre arbeidet. Dersom det oppstår muligheter for etablering, vil dette bli vurdert. Det foreligger per nå ingen konkret tidsplan for utplassering, men kommunen vil ta kontakt med vellet om vi ser en mulighet til å plassere aldersvennlige benker ved Forneburingen.

3. Fjernvarme – drift, kostnader og beredskap

Bakgrunn:

Mange sameier opplever store ekstrakostnader rundt fjernvarme (anleggene stopper opp pga magnetittproblemer over tid pga manglende anlegg for drift/vedlikehold), videre opplever mange store varmetap.

Spørsmål til kommunen:

• Hvilke tiltak kan kommunen iverksette for å redusere driftsproblemer og varmetap?

• Hvordan kan kommunen bidra til at nye sameier unngår de samme utfordringene som etablerte sameier erfarer?

• Hva er kommunens vurdering av beredskap og sårbarhet ved bortfall av strøm?

• Finnes det planer for alternative varmeløsninger eller nødberedskap?

Svar fra kommunen:

Når det gjelder de to første spørsmålene så har administrasjonen fått tilsvarende spørsmål fra Planutvalget i deres møte 30. april. Et svar er under utarbeidelse, så vi ber om at vellet avventer til dette foreligger.

Bortfall av strøm er høyt vurdert i risikobildet til kommunen. Det er Statnett og Elvia som er ansvarlig for forsyningssikkerheten og beredskapen rundt strømforsyningen. På generelt grunnlag har vi en robust kraftforsyning i Norge.

Kommunen har planer for å ta vare på de mest sårbare innbyggerne først. De alle fleste må derfor klare seg selv så lenge som mulig, og ha en egenberedskap for 7 dager. Om man ikke har alternative varmekilder i eget hus/leilighet er det anbefalt å skaffe det (eksempelvis primus), eller skaffe seg beredskapsvenn med alternativ varmekilde. Det er også anbefalt at vel, borettslag og sameier lager beredskapsgrupper der man ser på hvordan man kan styrke egenberedskapen sammen. Det er svært viktig at man er oppmerksom på de rundt seg i en krise, slik at man fanger opp hvem som ikke klarer seg selv videre. Man kan lese mer om dette her: Egenberedskap.

Kommunen har planer for bortfall av strøm, og vil eksempelvis opprette kontaktpunkt på kommunegården, dersom man må si ifra om at noen ikke klarer seg selv.

Kommunen har også beredskapsråd som samler beredskapsressursene vi har i lokalsamfunnet. Kommunen i samarbeid med beredskapsrådet vil vi sette inn ulike tiltak for innbyggerne.

4. Storøya – reetablering etter VA-arbeider (gammel sak)

Bakgrunn:

I forbindelse med graving (ny vannledning) ved Storøykilen har Velet over lang tid mottatt klager på at området ikke er re-etablert i samme stand som før gravearbeidet. Det ser ut som om grunnleggende arbeid som legging av toppjord, steinrydding såing ikke er utført. Videre har vi fått rapportering om kabler på bakken.

Spørsmål til kommunen:

• Når vil full reetablering (toppjord, såing og rydding) være ferdigstilt?

• Hvem har ansvar for oppfølging og kvalitetssikring?

• Når fjernes midlertidige installasjoner som kabler på bakken?

Svar fra kommunen:

Prosjektet er avsluttet fra VA for en tid tilbake og overlevert parkforvaltningen. Imidlertid tar det nok tid før det gror seg tett og fint grunnet at man har brukt samme jordmasser som opprinnelig var planlagt på Storøya. Det er litt skrinne jordmasser som tar tid å etablere som plen, men som også er slitesterkt når det blir etablert. Det at det er en populær badeplass gjør det ekstra krevende å få til en god etablering. Vi skal ta en befaring og se om det er noe vi kan gjøre.

Når det gjelder belysningen og kablene som fortsatt ikke er utbedret, så purrer kommunen jevnlig på entreprenøren. Det er beklagelig at det ikke er utbedret etter tidligere jordfeil.

5. Steinknuseverket (gammel sak)

Bakgrunn:

Til tross for innebygget anlegg opplever beboere at driften fremdeles gir mye støv. Beboere ser frem til at knuseverket stenges 01.07.2026 i tråd med tidligere vedtak. Etter at steinknuseverket også har tatt imot store mengder masser utenom dispensasjon, følger vi opp kommunens håndtering av dette.

Innbyggerinitiativet foreslo en egen kommunal luftmåler på Fornebu. Det skal fortsatt bygges mye og lenge på Fornebu noe som medfører ekstra støvproblematikk.

Spørsmål til kommunen:

• Hvordan har kommunen fulgt opp ulovlig mottak av masser?

• Hvilke sanksjoner er gitt, og hvordan vil lignende brudd forhindres fremover?

• Hvordan sikres det at knusedriften opphører innen vedtatt frist (01.07.2026)?

• Kan Fornebu i tillegg til de etablerte målerne på Bekkestua og Høvik etablere en egen måler på Fornebu?

Svar fra kommunen:

Kommunen har hatt dialog med virksomheten og gitt beskjed om vilkårene som gjelder for drift, og at disse skal etterleves. Det er ikke gitt sanksjoner fra kommunens side. Etter vår forståelse er det inngitt politianmeldelse av de anførte bruddene.

I tråd med gitt vedtak fra kommunen skal produksjon av masser (knusing/bearbeiding av stein) opphøre innen 1. juli 2026. Statsforvalter har i vedtak av 17.02.2026 besluttet at råvarer som ligger på området kan kjøres ut frem til 31. desember 2026.

Når tillatelse er utløpt vil en videre drift i strid med vedtak fra kommunen og Statsforvalter være et ulovlig forhold, som kommunen kan møte med et eventuelt pålegg om stans.

Kommunen disponerer for tiden ingen mobile måleinstrumenter for svevestøv, kun de to faste målestasjonene.

6. Ubebygde tomter (GBNR 41/1000 m.fl.) (pågående sak)

Bakgrunn:

Det klages på massehensetting av tyngre kjøretøy og anleggsmaskiner på flere ubebygde tomter. Uregulert bruk til lagring og anleggsaktivitet skaper ekstra trafikk, støv og belastning på et allerede utsatt område.

Dette skaper ekstra og farlig trafikk, støv uten tiltak og bruken fremstår som mer permanent enn midlertidig. På en av tomtene har det bl.a. funnet sted omfattende steinbehandling av granitt til Regjeringskvartalet, uten hindring av farlig kvartsstøv.

Spørsmål til kommunen:

• Er dagens bruk i tråd med reguleringsplan?

• Hvordan følges ulovlig eller uønsket bruk opp?

• Hvilke tiltak gjøres for å beskytte sårbare grupper (skoler, barnehager og sykehjem)?

• Hvordan kontrolleres helsefarlig aktivitet som støv fra steinbearbeiding?

Svar fra kommunen:

Kommunen har en pågående oppfølging med grunneier om bruken av tomten. All korrespondanse er åpen for innsyn, men eventuelle konklusjoner og vurderinger må i første rekke meddeles partene direkte i tråd med god forvaltningsskikk. Fornebulandet Vel er innmelder og vil holdes orientert om korrespondanse i saken.

7. Gamle el-sparkesykkelplasser (gammel sak)

Bakgrunn:

Flere ubrukte og skadede installasjoner (bl.a. i Rolfsbukta) står fortsatt mange steder.

Spørsmål til kommunen:

• Hva er status for fjerning av stativer og farlige installasjoner?

Svar fra kommunen:

Vi har nylig fjernet fem ødelagte plater på Fornebu. Vi har ikke prioritert å fjerne plater som ikke er skadet, da det er ønskelig å samle utplassering/parkering av elsparkesykler på egnede steder, som ikke er til hinder/forstyrrelse. Det har vært store begrensninger på antall elsparkesykler så langt i år, og vi må se an bruken utover året før vi vurderer å flytte/fjerne uskadde plater. Plater som er skadet vil vi fjerne fortløpende, og setter pris på tilbakemelding dersom dere kjenner til dem.

Plater som ble fjernet i uke 18:

1 stk. ved Snarøya skole

1 stk. ved Strømstangveien

Posisjon nr. 1, 2, og 5 i kartene i originalt møtereferat.

8. Forneburingen / Nansenløkka – trafikksikkerhet

Bakgrunn:

Behov for lavere hastighet og bedre tilrettelegging for fotgjengere.

Mange ønsker seg en fotgjengerovergang lokalisert ved hovedinngangen til Oksenøya skole. Per nå er begge fotgjengerovergangene plassert langt unna hovedinngangen noe som medfører at mange bare går rett over veien, fordi de naturlig nok ikke ønsker å gå en kraftig omvei. Dessverre er det også mange som slipper av barna sine i sidegatene til Oksenøya sameiene i forbindelse med både skole og fritidsaktiviteter på ettermiddag/kveld noe som øker antallet barn som går over veien.

Spørsmål til kommunen:

• Hva er status for reduksjon av fartsgrense til 30 km/t?

Svar fra kommunen:

Administrasjonen (skiltmyndigheten) arbeider med å utarbeide en politisk sak om reduksjon av fartsgrensen til 30 km/t i Forneburingen, sammen med flere andre aktuelle strekninger i Bærum. Saken er for tiden under forberedelse og vil bli lagt frem for politisk behandling.

• Hva er status for etablering av fotgjengerovergang ved Nansenløkka?

Svar fra kommunen:

Kommunen er i dialog med OBOS om plassering og opparbeidelse av fotgjengerovergang ved Nansenløkka. Det avventes tilbakemelding fra OBOS før videre fremdrift kan avklares.

• Det er allerede etablert en fartshump ved Oksenøya skole -kunne denne gjøres om til et opphøyet gangfelt?

Svar fra kommunen:

Det er etablert fartsputer utenfor Oksenøya skole som et tiltak for å redusere kjørehastigheten. Per i dag er det ikke planer om å omgjøre disse til opphøyd gangfelt.

• Kan det etableres en fotgjengerovergang lokalisert ved hovedinngangen til Oksenøya skole?

Svar fra kommunen:

Gangfelt er primært et fremkommelighetstiltak og vurderes nøye etter gjeldende håndbøker, da det ikke alltid gir økt trafikksikkerhet. Feil plassering kan tvert imot gi økt risiko.

I Forneburingen er det allerede etablerte krysningspunkter på begge sider av skolen som leder gående trygt inn på gang- og sykkelveinettet mot skole og barnehage. Av trafikksikkerhetshensyn er det ikke ønskelig å etablere et nytt gangfelt som leder gående inn mot innkjøring og snuarealet ved Treklang. Dette er tidligere avklart med skolen og FAU.

• Når kan tiltak forventes gjennomført?

Svar fra kommunen:

Tiltak som er planlagt gjennomført er avhengig av ulike avdelinger og utførere/ entreprenører. VI har derfor ingen konkret dato for utførelse.

9. Snarøyveien – farlig veiforhold

Bakgrunn:

Ved innkjøringen til Ruters midlertidige bussoppstillingsplass og til Lilleruts vei er Snarøyveien, inkludert fotgjengerovergangen, i svært dårlig forfatning.

Veidekket er delvis oppbygget av heller og asfalt som nå løsner som følge av den omfattende belastningen fra tung busstrafikk. Området benyttes hyppig av noen av Ruters største busser etter at Snarøyveien midlertidig ble stengt og bussoppstillingsplassen etablert.

Forholdet har over lengre tid blitt meldt inn til både Akershus fylkeskommune og Bærum kommune. Bærum kommune har svart med en automatisk tilbakemelding om begrenset budsjett i 2026, mens Akershus fylkeskommune så langt ikke har gitt svar.

Spørsmål til kommunen:

• Kan veien utbedres umiddelbart for å forhindre ulykker?

• Hvem har ansvar (kommune vs. fylkeskommune), og hvordan koordineres dette?

• Finnes det en konkret tidsplan for utbedring?

Svar fra kommunen:

Kommunen er veieier for den aktuelle strekningen etter rundkjøringen. Kommunens driftsavdeling har gjennomført midlertidige utbedringer i asfalten for å bedre forholdene og redusere risiko. Dette arbeidet ble utført i starten av mai 2026.

10. Nansenparken – utvikling og trafikksikkerhet (gammel sak)

Bakgrunn:

Ref. tidligere sak hvor kommunen henviste til at saken lå hos OBOS. Innbyggerne på Fornebu mener at denne saken er på overtid og vi er klare til å involveres tett i dette viktige arbeidet.

Manglende fremdrift og økende konflikter mellom ulike brukergrupper. Det er ikke merket atskilt gang- sykkelveier i Nansenparken. Flere melder om utfordringer her med el-sparkesyklister, rulle-ski/-skøyter og syklister på samme vei som farlig. Ved gang-sykkelstien i Rolfsbukta er det satt opp skilt med «Syklister! Vis hensyn til forgjengere. Reduser farten!»

Spørsmål til kommunen:

• Hvordan vil kommunen bidra til å få fremdrift i utviklingen iht. KDP3?

• Hvordan kan innbyggerne involveres i prosessen?

• Vil kommunen ta initiativ til bedre skilting eventuelt separering av trafikanter?

• Kan det etableres samarbeid med Fornebu Driftsforening om tiltak?

Svar fra kommunen:

Kommunen svarte følgende i høstmøtet med vellet 2025: Svar: Bærum kommune ved regulering avventer forslag til endring av gjeldende reguleringsplan for Nansenparken fra 2004 fra OBOS Fornebu pva. av eierne. Endringen innebærer at landskapsplanen som er knyttet opp til bestemmelsene i reguleringsplanen justeres. Mao. legges det opp til en endring av gjeldende reguleringsplan for området. På innsyn ser dere hva som så langt har skjedd i saken, se sak 25/16221 – Fornebu, felles grøntområder og indre ringvei mm – endring av reguleringsplan, og sak 22/22230 - Fornebu- Lanskapsplan for Nansenparken.

Det er ikke skjedd noe nytt siden i høst. OBOS Fornebu ønsker å være forslagsstiller for endring av plan, så ballen ligger hos dem. De har pr juni 2026 ikke sendt inn planforslag. Det er i hovedsak snakk om endring av illustrasjonsplanen tilhørende gjeldende regulering (bilag 35 - https://arealplaner.no/baerum3201/arealplaner/1040). Hensikten med endring er å styrke Nansenparken tilpasset økt bruk iht KDP3s §10-2 og planbeskrivelsens pkt 4.14.2.

BK ønsker at endringen behandles politisk, altså med ordinær prosess med 1.gangs behandling, offentlig høring og sluttbehandling.

Ift utfordringen med konflikter mellom brukergrupper på gang- og sykkelveiene i Nansenparken, vil en forbedring av sykkelløsning til separat løsning for gange og sykkel i Forneburingen, kunne avlaste Nansenparken.

11. Langtidsparkering i Tårnsangerveien

Bakgrunn:

Klager på uønsket langtidsparkering og mulig i overnatting i campingbiler/kjøretøy.

Spørsmål til kommunen:

• Kan det innføres parkeringsrestriksjoner/skilting?

• Hvordan vil kommunen følge opp og håndheve dette?

Svar fra kommunen:

Det har på bakgrunn av tidligere klager knyttet til fremkommelighet, blitt utvidet parkeringsforbud for å sikre at møtesituasjoner blir løst på en trafikksikker måte. Det har foreløpig ikke blitt vurdert hensiktsmessig å innføre tidsbegrensning eller forbud mot enkelte kjøretøygrupper. Tidsbegrensning er ressurskrevende å følge opp med håndheving, men kan vurderes dersom utfordringer knyttet til langtidsparkering er store. Eventuelle forbud mot kjøretøygrupper er også noe som kan vurderes. Et slikt forbud vil derimot også gjøre det ulovlig å parkere med kjøretøygruppen som forbys, også for korte besøk. Ved vurdering av parkeringsregulering, må dette sees i sammenheng. Vi tar gjerne imot henvendelser/ønsker om regulering, og ber om at behovet og utfordringer belyses i størst mulig grad, så vi kan vurdere den beste og mest hensiktsmessige løsningen.

12. Gang- og sykkelfelt langs Forneburingen

Bakgrunn:

OBOS ønsker å utsette ferdigstillelse av gang- og sykkelfeltet, inntil det endelig er bestemt hva som skal skje rundt Forneburingen. Det er bl.a. fjernet flere trær og manglende gang- og sykkelfelt på deler av Forneburingen oppfattes som trafikkfarlig. Hvordan stiller kommunen seg til dette og hva gjøres for å sikre det grønne inntrykket og trafikksikkerhet?

Spørsmål til kommunen:

• Kan kommunen redegjøre for utsatt reguleringsplanen?

• Hva er kommunens planer for videre gjennomføring av gang- og sykkelfelt langs Forneburingen?

Svar fra kommunen:

Forslaget til reguleringsplan som la til rette for toveis bussbetjening av Forneburingen ble avvist av kommunestyret i juni 2025. Denne planen inneholdt også gang/sykkelløsning langs Forneburingen i tråd med prinsippene i KDP3. Kommunestyret åpnet for at planen kan vurderes på nytt når man har sett effekten av Fornebubanen, eller konkrete planer Ruter har for et utvidet busstilbud. Ut fra dette er det vanskelig å si når planen eventuelt kan behandles på nytt.

Når det gjelder gjennomføring av gang- og sykkelløsning langs ringen så legges det opp til en stegvis utbygging i perioden 2026-30.

Planen til utbedringer fra kommunens sider er pr juni 2026 følgende:

2026 Fortau og sykkelfelt Lomviveien Tornsangerveien, VA prosjekt

2026 Fortau Oksenøyveien til pumpestasjon (100 meter)

2027 Forlenge fortau og sykkelfelt fra felt 9.6 til Treklang

2027 Bygge fortau og sykkelfelt fra felt 9,6 til Storøya. Her blir det rør for overvann og biopassasje, samt bussoppstillingsplasser for skoler.

2028 Fortau og sykkelfelt fra felt 9.4 til kryss gangvei i Nansesparken

2028 Fortau og sykkelfelt fra felt 9.4 til kryss mot felt 9.3, gangvei fra Nansenparken 2029 Fortau og sykkelfelt fra felt 7.2 (Oksenøya bruk) til Øksenøya 1-boligfelt

2030 Undergang ved Kilenkrysset/Vestre lenke, på kommunal grunn

2030 Fjerne midlertidige busslommer Snarøyveien, når T-banen er åpnet

13. Utvikling av Nansenparken og mangelfull beboermedvirkning

Bakgrunn:

Vellet har fått flere tilbakemeldinger om at OBOS som grunneier håndterer parken som sin egen. Når nye felter inntil parken bygges ut, og områdene i parken nær de nye områdene endres, så skjer dette slik at områdene fremstår som privatiserte deler av parken tilhørende de nye bo områdene. Denne prosessen skjer kun direkte mellom kommunen og OBOS, uten noen form for innbyggermedvirkning. Fornebu Driftsforenings medlemmer involveres heller ikke, da styret kun har ansvar for driften og ikke utvikling av parken.

Spørsmål til kommunen:

• Hvordan kan Bærum kommune medvirke til at parken utvikles i samarbeid med beboerne, og ikke som et eget OBOS-prosjekt?

Svar fra kommunen:

Rammene for opprusting av parken skal gis gjennom endring av reguleringsplan for Nansenparken, hvor medvirkning, blant annet med velforeningen, vil være viktig.

14. Utfordringer for de som bor på Fornebu ifm konserter i Unity Arena

Avviklingen av konserter på Unity Arena har utviklet seg til det verre m h t fremkommelighet til fots med buss og bil.

Vi har hatt det på agendaen før, men nå er situasjonen så krevende og henvendelser fra beboere så mange at vi i Fornebulandet Vel må forfølge dette frem til en løsning. Innbyggerne på Fornebu må kunne se frem til konserter ikke grue seg til konserter. Det er idag forhold som ingen er tjent med eller kan leve med. Vedlagt et notat fra styret i Fornebulandet Vel som i korthet omtaler synspunkter fra våre medlemmer. Vi håper vi kan få de trafikale utfordringene i f m Unity Arena konserter på agendaen på vårt møte tirsdag 9/6.

Svar fra kommunen fra høstmøtet 2025:

Kommunen har vært i dialog med Unity arena og innhentet oversikt over arrangementer. Vi anbefaler at vellet ber om samme informasjon og deler denne slik at beboere får forutsigbarhet med hensyn til planlagte aktiviteter.

Ved arrangementer er fremkommelighet på veinettet en utfordring, både for dem som skal på arrangement og dem som ikke skal det. Arrangøren har ulike “trafikkpakker” som iverksettes for å håndtere trafikken.

Politiet har myndighet til å ivareta den helhetlige trafikkregulering ved arrangementer, de kan dirigere trafikken og for eksempel stenge veier/kjørefelt uavhengig om det er fylket eller kommunen som eier veien.

Kommunen har myndighet til å sette opp skilt på eget veinett for å regulere trafikken. Skiltene på gang- og sykkelveinettet er nylig gjennomgått og kvalitetssikret. Noen feil ble funnet. Det er også en utfordring at det er flere forskjellige veieiere i området ved arenaen, og kommunen har kun myndighet til å skilte våre veier.

Kommunen har dessverre ikke ressurser/er ikke bemannet til å ivareta trafikkregulering.

Avklart i møtet den 9. juni 2026: Det gjennomføres et møte med representanter for kommunen, Fornebulandet vel, politiet og Unity arena der en vurderer mulige forbedringsløsninger som kan komme på plass. Dette fordi det er for lang tid til at transportbehovet løses ved ferdigstilling av Fornebubanen.Bærum kommune tar initiativ til møtet

Neste møte

Høsten 2026.

Fornebulandet vel tar kontakt medio oktober med nye spørsmål. Det avtales nytt møtetidspunkt da da.